Конспекти занять





Заняття №1

                    «КВІТКОВИЙ ЛАНЦЮЖОК».                                АВТОМАТИЗАЦІЯ ЗВУКІВ [Л], Л’] У СЛОВАХ, РЕЧЕННЯХ.
Мета: закріплювати вміння учнів правильно вимовляти звуки [л], [л’],чути їх, виділяти у словах і реченнях;
-         Розвивати фонематичне сприймання, аналіз і синтез, логічне мислення, зв’язне мовлення, зорову, слухову пам’ять,увагу;
-         Збагачувати словниковий запас новими словами (конвалія, кульбаба, фіалка, волошка, лілія, пролісок, духмяні).
-         Виховувати в учнів любов до квітів, живої природи, бачення прекрасного, бажання говорити правильно.
Обладнання: індивідуальні картки із завданням, загадки про квіти, карта маршруту з квітів, пазли квітів, подарунки, запис музики «весна».
I.                     I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
Привітання з учителем та гостями.
Учитель Тема нашого уроку Автоматизація звуків Л, Лу словах та реченнях. Тож давайте пригадаємо які органи артикуляційного апарату приймають участь у вимовлянні звука Л. (губи, зуби, щоки, язик, піднебіння, голосові зв’язки). А куди треба поставити язичок щоб вимовити твердий звук Л, а мякий Л. Молодці все правильно.
             А зараз прослухайте вірш і скажіть про назву якого місяця йде мова.
Як же нам не радіти, діти!
Он чудова весна бринить.
Завітав до нас місяць Квітень —
Чудеса на землі творить.

Сонце землю так ніжно гріє,
День у квітні росте й росте.
І верба над ставком жовтіє,
А навкруг первоцвіт росте.

І травички зелені списи
Раптом виткнулись із землі.
Ну, а скільки пташок у лісі!
Ну, а скільки роботи в селі!
День проходить в труді у квітні,
Пташенята гніздечка в’ють.
І метелики гарні й тендітні
Над лугами весь день снують.

Квітень в лісі господар, в полі,
Одягає у цвіт луги.
Он погляньте: цвітуть тополі,
Стало гарно так навкруги!


























   Вірно це квітень, навіть назва місяця каже що відбувається в цей місяц, розквітають квіти.
Любов до квітів з давніх часів притаманна всім народам. У Давньому Римі відзначали свято троянд, у Турції – тюльпанів, у Німеччині – конвалій. Цими квітами прикрашали будинки, човни, коней.
II.               МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. А тепер відгадайте загадку і дізнайтеся, хто сьогодні прийде  до нас на урок.
             Де прийшла краса-дівиця – там травиця зелениться,
             Пишно квіти зацвітають і пташки пісень співають.
                                                                                           (Весна)
Учитель. Правильно. (стук в двері) А ось і весна до нас завітала.
Весна . Добрий день любі діти та шановні  гості. Я прийшла до вас подивиться чому ви  навчилися у школі, як ви вмієте логічно мислити запамятовувати, відгадувать загадки, розповідать вірщі, складати слова та речення. А для цього я пропоную вам вирушити у подорож по карті «Квітковий ланцюжок».
Учитель. Що ж ми з дітьми дуже любемо подорожувати, а ти поки що присядь відпочинь  і подивешся які розумні та спритні наші діти.                                                                                      Тож ми з вами будемо подорожувати по карті ,а учні, які будуть активними і зберуть найбільше квіточок, отримають приз.
         Карта маршруту із квіточок  висить на дошці. Вирушаймо в подорож! Ми будемо виконувати завдання і перелітати з однієї квіточки (станції) до іншої.
         1-а квітка. «Загадки»
Вчитель загадує загадки. учні відгадують.
Квітень жовту фарбу взяв,
Моріжок розфарбував,
Із- під пензлика розквітли,
Наче сонце, диво-квіти.
                                                                        (Кульбабка)
У матінки квіточки
Лиш блакитні діточки
З жита виглядають
                                               Літечко вітають.
                                                                        (Волошки)
Фіолетові фіранки
У світлиці та на ганку.
Фіолетові малята
      Весну люблять зустрічати.
                                                                             (Фіалки)
На стеблі ідилія,
В білий вбралась… (Лілія)

Із перлинок-розочок,
Зелений листочок.
Аромат духмяний
Тішить ліс весняний.
                                                                            (Конвалія)

2-а квітка. «Поділи на склади»
Завдання: поділити на склади слова-відгадки: кульбаба, волошки. фіалки, лілія, конвалія.
Учитель .Сьогодні наш урок проходить під дивізом « Слухай, запамятовуй, розповідай – до перемоги поспішай». Отже .пропоную вам продовжити нашу подорож.

III.           ЗАКРІПЛЕННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ, СФОРМОВАНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК

3-а квітка. «Ліс. Поле. Клумба»
Роздаються картки з завданням, треба зєднати лінією квіти за місцем знаходження(ліс, поле, клумба)

ЛІС
ПОЛЕ 
КЛУМБА

                                                                                                    
ФІАЛКА
КОНВАЛІЯ
ЛІЛІЯ
ТРОЯНДА
ТЮЛЬПАН
ПРОЛІСОК
РОМАШКА
КУЛЬБАБА
ВОЛОШКА
БАРВІНОК


 4-а квітка. «Плутанина»
Завдання: правильно розташувати слова в реченні та прочитати його:
1.     Проліски, лісі, Володя, у, зібрав.
2.     Духмяні, у, конвалії, вазі, стояли.
3.     Сплела, з, Маринка, кульбаб, віночок.
4.     Блакитні,на, волошки, виросли, на луках.
5.     Лілії, клумбі, білі, на, посадили, Олена.
5-а квітка. «Швидка допомога»
Завдання: переставити склади і правильно прочитати слова.
СОК ,ЛІ, ПРО;   АЛ, ФІ, КА;  ЯН, ТРО, ДА;
НИ, ПА, ТЮЛЬ;     ШКИ, ЛО, ВО;  ЛІЯ, ЛІ; ЛІЯ, КОН, ВА.
 6-а квітка. «Веселий калейдоскоп»
Завдання: з пазлів скласти квітку (тюльпани, конвалія, кульбабка, лілія, волошка)
7-а квітка. «Четвертий зайвий»
а)Завдання: знайди і поясни зайве слово.
1.     Волошка, кульбаба, ялинка, пролісок.
2.     Ялинка, клен, тополя, тюльпан.
3.     Картопля, конвалія, баклажан, цибуля.
4.     Понеділок, вівторок, неділя, лілія.
5.     Фіалка, березень, квітень,травень.
б)Завдання: подивись на малюнки і знайди зайвий. Поясни чому.
Лілія, левкої, конвалія, кульбаба, маслюк, тюльпан.
8-а квітка. «Вірші»
Волошки                                                         Пролісок
Ось волошки, сонні трошки,                   Я блакитні очі маю
Синім шовком шиті,                                Здавна проліском зовусь.
Ясноокі, чисто вмиті,                               В лісі першим розцвітаю,
Розбрелись по житі.                                 Навіть снігу не боюсь.

Нехай цвіте конвалі                                       Жабка і кульбабка
Де ліс, немов заміточка                           Якось молоденька Жабка           Ясніє диво- квіточка.
На неї я, здивований,                                   Стріла золоту Кульбабку,                                                        Дивлюсь, мов зачарований:                    І здалося зелененькій
Конвалія білесенька,                                Що то сонечко маленьке.                       як дівчинка гарнесенька.
Ні,не зірву,йду далі я -                            А в кульбабки жовте очко
Нехай цвіте конвалія!                              В жабці вгледіло листочки

IV.Підсумок
Учитель .Наша подорож завершується. У вас є можливість висловити свої думки щодо уроку.
А що Весна скаже сподобалося їй на уроці.

Весна. Ви діти всі молодці мені дуже сподобалось як ви працювали і за це я пригощаю вас смачними цукерками, і памятайте:       
     Якщо хочеш довго жити,
                                                 Треба все кругом любити                                              Тож природу бережіть
    Квіти й трави не




 Заняття №2


  Диференціація приголосних звуків [в]-[ф]. 

Мета: Навчити учнів правильно називати звуки [в]-[ф] в, складах, словах, позначати на письмі відповідними буквами; розвивати фонематичне сприйняття, слухову у вагу, збагачувати словниковий запас, прививати любов до прекрасного.

Обладнання: предметні малюнки,сюжетний малюнок,кольорові ручки,картки з завданнями.

Хід заняття 

І. Організаційний момент.

Сядьте діти рівненько ,

Усміхніться гарненько.


Настрій на заняття візьмемо,

Й працювати розпочнемо.


ІІ. Основна частина.

1.Повідомлення теми заняття.

Відгадайте загадки.

а) Стоїть завод у полі. б) Б'є вода з усіх боків

Який? А це секрет. Із залізного тюльпана-

Працюють в ньому бджоли- Поспішаєм залюбки

Виготовляють мед. Ми до красеня.....(Фонтана.)

(Вулик.)

Назвіть звуки на початку слів-відгадок.([в]-[ф]).

Які це звуки ?(Приголосні.)

Який звук [в] глухий чи дзвінкий?(Учні перевіряють який звук,поклавши руку на горло.)

Звук дзвінкий,бо " працює голосок”. Аналогічно перевіряємо,який звук [ф].(Глухий,бо "голосок спить”.)

Візьміть дзеркало і подивіться як утворюється звук [в]? (Губи утворюють вузьку щілину,через яку проходить повітря, що видихається.) Отже, звук [в] приголосний дзвінкий, губно-губний, щілинний, сонорний.

Як утворюється звук [ф]? (Повітря при видиху проходить через вузьку щілину між нижньою губою та краєм верхніх різців, верхня губа піднята вгору.)

Отже, звук [ф] приголосний, глухий, губно-зубний, щілинний. Звуки [в] і [ф] утворюється по-різному, і вони не мають глухої та дзвінкої пари.

Дзвінкий звук [в] будемо позначати відповідним символ ( / ) (Голосові зв'язки змикаються і утворюють дзвінкий звук). Глухий звук [ф] будемо позначати символом (^).(Голосові зв'язки розімкнені,звук глухий.)

2.Прочитайте склади, замінивши символи звуками.

/а-/о-/у-/и-/е

^а-^о-^у-^и-^е

3.Утворіть слова слова,замінивши символи відповідними звуками.

/ аза ^ акел

/ виделка ^ азан

4.Виберіть малюнки, які найбільше сподобались.

Викладіть на дошці малюнки,в словах-назвах яких є звук[в].

(Малюнки: верблюд, вовк, корова, ведмідь.) ( Слово «корова» не пишемо, бо це назва домашньої тварини. )

Запишіть слова назви диких тварин в рядочок, букву в позначіть зеленим кольором .

5.Викладіть на дошці малюнки, в словах-назвах яких є звук [ф]. 


(Малюнки: фарби, телефон, фрукти, фіалка.)

Запишіть три слова,які найбільше сподобались.

Фізкультхвилинка.

6.Відгадайте загадку,та утворіть словосполучення з словом-відгадкою.



Спритно плаває у воді.

Порятує у біді.

На підмогу прийде він.

Красень-велетень…….(.дельфін.)



Дельфін (який?)великий,красивий.

Запишіть словосполучення у зошиті.

6.Послухайте легенду і скажіть про кого розповідається в творі.

Флейта і Вітер.

У саду на лавці сидів Музикант. Він грав на флейті.До його чудової пісні прислухались і пташки,і дерева, і кущі. Навіть Вітер приліг під кущем і з подивом слухав гру на флейті.

Замовкла пісня, поклав Музикант флейту на лавку і пішов до хати. Підвівся Вітер,підлетів до флейти та й подув з усієї сили.

Загула флейта.Подув Вітер ще дужче, а флейта не грає –гуде та й гуде.

--«Чому ж це так?- думає Вітер.- Я такий сильний, а флейта не підкоряється мені, не грає?»



Чому Флейта не підкорилася Вітру?

Хто грав на флейті?(На флейті грав музикант.)

Запишіть речення в зошиті.

7.Запис речення під диктовку.

В саду на деревах ростуть фрукти.

8.Робота з картками.

Вставити правильно букву.

На .ермі багато корі.ок. Вони дають молоко. З молока .иробляють сметану, .ершки. сир, масло,ке.ір.



III.Підсумок.

Які звуки були головними сьогодні на занятті ?

Як утворюються звуки [в],[ф] ?

Перевірка та оцінювання робіт учнів.



Картинки по запросу логопед


Заняття №3


«Диференціація букв Ш - Щ».



Мета: диференціація букв Ш - Щ в словах і пропозиціях.
Завдання:
Корекційно-освітні:
- закріпити зоровий образ букв Ш - Щ, вчити розрізняти на письмі;
- вчити конструювати букви Ш, Щ;
- формувати уміння диференціювати звуки Ш - Щ у словах і реченнях;
Корекційно-розвиваючі:
- розвивати фонематичні сприйняття, зорово-просторове уявлення;
- розвивати конструктивну діяльність;
- розвивати вміння складати речення;
- розвивати загальну та дрібну моторику.
Корекційно-виховні:
- формувати навички самоконтролю, позитивної навчальної мотивації;
Обладнання: предметні картинки із звуками Ш, Щ; елементи букв Ш, Щ на кожного учня; картки із завданнями.

Хід заняття

I. Вступна частина.

1. Емоційний настрій.
Логопед:
Голосно пролунав дзвінок -
Починається урок.
Ваші вушка на маківці,
Очі широко розкриті.
Слухайте, запам'ятовуйте,
Ні хвилини не втрачайте!
2. Повідомлення теми.
На столах картки.
Логопед: Сяде той, хто знайде правильно написане слово на картці. Відповіді дітей...
Логопед: Які схожі літери є в цих словах?
Відповіді дітей: Букви Ш і Щ
На дошку виставляються букви Ш і Щ
Логопед: Сьогодні на занятті ми будемо говорити про букви Ш і Щ Запишіть тему заняття в зошит.

II. Основна частина.

1.Сказка «Букви - мандрівниці».
Колись давним-давно жили в алфавіті дві букви-близнюки. І звали їх однаково: «ш», і вони стояли поряд. А букви «щ» тоді взагалі не було. Одного разу вирішили букви відправитися в подорож на повітряних кульках. Коли вони перелітали через широку ріку, кульку в одній з букв лопнув, і вона впала у воду. Підпливла до неї хижа риба і стала тягнути за гачок. Тягне-тягне, поки не витягла петельку. Буква від переляку стала іншу пісеньку співати - не ш-ш-ш, а щ-щ-щ. А риба стех пір стала називатися «щука». На березі в цей час стояли дві літери «а» і «я». Попросила їх літера «щ» допомогти вибратися на берег. Буква «я» сказала: «Ні, вода холодна, боюся ніжки замочити». Буква «а» сміливо увійшла в річку і витягла «щ» на берег. З тих пір буква «щ» не дружить з «я», навіть поруч ніколи не стає. Вирішили літери «ш», «щ», «а» побудувати вздовж річки парканчик, щоб хижа риба близько не подплывала. Парканчик вийшов такий: ша, ша, ша, ща...
2. Робота з елементами літер Ш, Щ
Логопед: Чим схожі і чим відрізняються букви Ш і Щ? Відповіді дітей...
Логопед: Викладіть з елементів букви, які пишуться у словах: шина, щит, щука, шум, бабуся.
Діти викладають літери.
3. Диференціація в словах. Робота в зошитах.
Логопед: Увагу на дошку. На одному рядку запишіть слова, в яких є буква Ш, а на наступному рядку запишіть слова з буквою Щ Підкресліть букву Ш однією рисою, а букву Щ двома рисами.
Малюк, щітка, шахтар, річ, плащ, шапка.
4. Зорова гімнастика.
Ось віконечко відчинилося Широко відкривають очі.
Кішка вийшла на карниз. Часто кліпають очима.
Подивилася кішка вгору. Дивляться вгору.
Подивилася кішка вниз. Дивляться вниз.
Ось наліво повернулася. Дивляться вліво.
Проводила поглядом мух. Поглядом проводять «мух» від лівого
Плеча до правого.
І всілася на карниз. Діти присідають.
Очі швидко відвела,
Подивилася на кота. Дивляться прямо.
І закрила їх руками. Закривають очі руками.
5. Диференціація в пропозиціях. Робота за індивідуальними картками.
Логопед: Складіть речення, змінюючи слова за змістом. Утворені речення запишіть у зошит. Підкресліть букву Ш однією рисою, а букву Щ двома рисами.
Щеня, кликати, Кулька.
Кішка, у, гарний, вушка.
Щеня, пити, миски.
6. Динамічна пауза.
Імітація рухів у повітрі.
Пальці стиснули в кулачок,
Олівець затиснули.
А тепер, давай, дружок,
Розігни два пальці.
І подумай не поспішаючи,
Що за буква? Ясно - «Ш».
7. Диференціація в тексті. Робота з дошкою.
Логопед: Читайте по одній пропозиції, вставляючи пропущені букви Ш або Щ.
_енка помістили в поме_ении, в передній,між _кафом і боль_им я_иком, поклали Ми_ино _ерстяное пальто. Постільна білизна вы_ла тепла.
Логопед: Запишіть слова з пропущеними літерами в зошит.
8. Робота за індивідуальними картками.
Логопед: Виправте допущені помилки на картках. Запишіть виправлені слова в зошит. Прочитайте, що у вас вийшло.
Кощелек, роша, шість, плаш, плоша, лощадь.

III. Підведення підсумків.

Логопед: Про яких буквах ми сьогодні говорили?
Як ви думаєте, хто сьогодні був найбільш уважним? А хто найстараннішим?


Комментариев нет:

Отправить комментарий